Du har skött din löpande bokföring perfekt. Du har gjort bokslut och lämnat in deklaration och årsredovisning, men nu kom slutskattebeskedet. Hur gör man nu? Lär dig hur man bokför debiterad preliminärskatt och slutlig skatt.
Skatteverket bestämmer slutlig skatt för ett företag för ett specifikt räkenskapsår baserat på den inlämnade deklarationen. Innan detta har företaget själva beräknat skatten och bokfört det som en skatteskuld i samband med bokslutet. Dessutom har de normalt löpande bokfört debiterad preliminärskatt (ibland kallat debiterad F-skatt) under räkenskapsåret. Efter bokslutet skickar företaget in sin deklaration till Skatteverket och får till slut besked om den slutliga skatten. I samband med det regleras även skillnaden mellan den preliminära skatten och den slutliga skatten på skattekontot. Vi kommer i denna artikel hjälpa dig med hur du går tillväga för att bokföra slutlig skatt och debiterad preliminärskatt.
Under året ska företaget löpande betala in preliminär skatt till Skatteverket, vilket man kallar för debiterad preliminärskatt. Målet är att den preliminära skatten så nära som möjligt ska motsvara den slutliga skatten. Företaget lämnar underlag till Skatteverket om förväntat resultat (antingen vid företagsregistreringen eller genom en preliminär deklaration), och baserat på detta beslutar Skatteverket hur mycket preliminärskatt som ska betalas varje månad. Det beslutade beloppet kommer att dras från företagets skattekonto varje månad (oftast runt den 12:e i månaden) men det är upp till dig som företagare att betala in skatten till skattekontot.
När preliminärskatten dras från skattekontot bokförs detta som en minskning av skatteskuld på konto 2518 (rekommenderat, även om vissa använder gruppkontot 2510 istället). Motkontot för konteringen är 1630, vilket är bokföringskontot som motsvarar företagets skattekonto.
Det kan vara lite förvirrande att den debiterade preliminärskatten betalas i efterskott. Skatten för januari dras exempelvis från skattekontot i februari. Det innebär att preliminärskatten för sista månaden av räkenskapsåret dras först under nästa räkenskapsår. Mer om detta lite längre ner.
Skatteverket har beslutat att Exempelbolaget AB ska betala 1 166 kr i debiterad preliminärskatt varje månad. I mars dras beloppet från skattekontot den 12:e. Företaget betalar in skatten till skattekontot den 1:a.
Konto | Beskrivning | Debet | Kredit |
---|---|---|---|
1930 | Företagskonto, checkkonto, affärskonto | 1 166 | |
1630 | Avräkning för skatter och avgifter (skattekonto) | 1 166 |
Konto | Beskrivning | Debet | Kredit |
---|---|---|---|
1630 | Avräkning för skatter och avgifter (skattekonto) | 1 166 | |
2518 | Betald F-skatt | 1 166 |
När räkenskapsåret är slut gör man bokslutet, och som en del av det arbetet räknar man även ut hur mycket skatt företaget faktiskt ska betala. Denna skatt bokför man som en kostnad i resultaträkningen, på konto 8910, samtidigt bokför man en skatteskuld på konto 2512. Även här förekommer det att man använder gruppkontot 2510, men vi rekommenderar att hålla isär de olika delarna och använda konto 2512. Du kan läsa mer om detta i våra andra artiklar:
Notera att det man bokför är hela skattebeloppet. I det här läget tar man inte hänsyn till den preliminära skatten, men det är dock bra att hålla koll på om den beräknade skatten är större än den preliminära skatten. I det fallet bör man göra en s.k. fyllnadsinbetalning för att undvika att betala kostnadsränta på det underskott som annars uppstår på skattekontot. Läs mer om detta längre ner.
Vid bokslutet 2024-12-31 beräknar man skatten till 14 965 kr.
Konto | Beskrivning | Debet | Kredit |
---|---|---|---|
2512 | Beräknad inkomstskatt | 14 965 | |
8910 | Skatt som belastar årets resultat | 14 965 |
Om den preliminära skatten understiger den beräknade skatten, måste man betala mellanskillnaden till sitt skattekonto. Skatteverket räknar ränta på den obetalda skatten från ett tidigare datum, även om den slutliga skatten inte blir beräknad eller dras förrän långt efter räkenskapsårets slut. För att undvika ränta kan man betala skatten i förväg genom en så kallad fyllnadsinbetalning.
Det finns två datum att komma ihåg, beroende på om skulden överstiger eller är mindre än 30 000 kr. För företag vars räkenskapsår slutar i december ska fyllnadsinbetalningen vara gjord senast den 12 februari följande år om skulden överstiger 30 000 kr, och senast den 3 maj om skulden är mindre. Om betalningen sker efter dessa datum tillkommer ränta när den slutliga skatten dras.
Exempelbolaget AB har betalat in totalt 13 992 kr i preliminärskatt för räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31. Vid bokslutet 2024-12-31 beräknade man skatten till 14 965 kr. Det betyder att 973 kr är kvar att betala. Eftersom detta är mindre än 30 000 kr ska beloppet vara inbetalt till skattekontot senast 2025-05-03.
Konto | Beskrivning | Debet | Kredit |
---|---|---|---|
1930 | Företagskonto, checkkonto, affärskonto | 973 | |
1630 | Avräkning för skatter och avgifter (skattekonto) | 973 |
För att se vilka datum som gäller vid en eventuell fyllnadsbetalningen för ditt företag rekommenderar vi att se detta på Skatteverkets sida Viktiga datum. Under fliken "Företag" fyller du i uppgifter om företaget och när räkenskapsåret slutar.
När bokslutet är färdigt lämnar företaget in sin deklaration. Därefter lämnar till slut - ibland nästan ett år efter bokslutet - Skatteverket besked om slutlig skatt, d.v.s. hur mycket skatt man faktiskt ska betala. Har man gjort rätt i sin deklaration och skatteberäkning så ska detta vara samma belopp som det man bokförde som skatt på årets resultat i samband med bokslutet. Samtidigt som slutskattebeskedet blir utskickat görs även en reglering på skattekontot, där den slutliga skatten dras från kontot, och den preliminära skatten läggs tillbaka. På så sätt kvittar man dessa mot varandra, och mellanskillnaden hamnar därav som skuld eller tillgodo på skattekontot.
Om det efter reglering av den slutliga skatten finns ett överskott på skattekontot så blir det normalt utbetalt till företaget. Om det istället blir ett underskott behöver du betala in mellanskillnaden. Se även avsnittet om fyllnadsinbetalning ovan.
I samband med att den slutliga skatten blir reglerad på skattekonto kvittar man konton 2512 och 2518 mot varandra, och bokför mellanskillnaden mot 1630. Normalt ska konto 2512 bli helt tomt efter detta. Däremot kommer konto 2518 i normalfallet att ha kvar ett saldo, eftersom dragningen av preliminärskatten fortsätter månadsvis även för det nya räkenskapsåret.
Notera också att eftersom den preliminära skatten dras i efterskott så är saldot på konto 2518 vid bokslutet inte hela den preliminära skatten för räkenskapsåret - det saknas en månad. Det är viktigt att använda rätt belopp vid bokföring av den slutliga skatten, och det är alltså varken kontosaldot vid bokslutet eller aktuellt saldo vid slutskatteregleringen, utan summan av alla dragningar av preliminär skatt som avser det aktuella räkenskapsåret, inklusive den dragning som görs under första månaden efter räkenskapsårets slut.
Exempelbolaget AB har betalat in totalt 13 992 kr i preliminärskatt, och skatten beräknades till 14 965 kr. Det ger ett underskott på 973 kr.
Konto | Beskrivning | Debet | Kredit |
---|---|---|---|
2512 | Beräknad inkomstskatt | 14 965 | |
2518 | Betald F-skatt | 13 992 | |
1630 | Avräkning för skatter och avgifter (skattekonto) | 973 |
Om företaget betalar särskild löneskatt på pensionskostnader så ingår även denna skatt i den slutliga skatten. Den särskilda löneskatten bokför man som en separat kostnad, och ingår inte i Skatt på årets resultat. Istället redovisar man den i resultaträkningen som en del av Pensionskostnader. Man beräknar Särskild löneskatt på de flesta sorters pensionskostnader, t.ex. premier till tjänstepensionsförsäkringar. Skattesatsen är 24,26%.
Man bokför särskild löneskatt som kostnad på konto 7533, och samtidigt som skatteskuld på konto 2514. Det vanliga är att man bokför den särskilda löneskatten i samband med att man betalar sina pensionskostnader, men det förekommer också att man bokför en nettopost för hela året i samband med bokslutet.
Beta AB betalar in 5 000 kr i pensionsförsäkringspremier i juni. Inbetalningen sker den 27:e. I samband med inbetalningen bokför Beta AB även särskild löneskatt på 1 213 kr (24,26% av 5 000 kr).
Konto | Beskrivning | Debet | Kredit |
---|---|---|---|
7410 | Pensionsförsäkringspremier | 5 000 | |
1930 | Företagskonto, checkkonto, affärskonto | 5 000 | |
7533 | Särskild löneskatt på pensionskostnader | 1 213 | |
2514 | Beräknad särskild löneskatt på pensionskostnader | 1 213 |
Notera dock att eftersom den särskilda löneskatten inte ingår i Skatt på årets resultat så behöver du även ta hänsyn till särskild löneskatt när du beräknar hur mycket du ska fyllnadsinbetala.
Den särskilda löneskatten bokförs som en skuld på konto 2514. Vid reglering av den slutliga skatten behöver man därför ta hänsyn även till detta konto. Notera också att på samma sätt som för den debiterade preliminärskatten så kommer det vanligen att finnas belopp för två olika år på konto 2514, så därför måste man också vara noga med att använda rätt belopp i bokföringen.
Beta AB har betalat in totalt 125 000 kr i preliminärskatt för räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31. Skatten har blivit beräknad till 120 000 kr, och företaget ska betala 14 556 kr i särskild löneskatt på pensionskostnader. Det ger ett slutligen underskott på 9 556 kr.
Konto | Beskrivning | Debet | Kredit |
---|---|---|---|
2512 | Beräknad inkomstskatt | 120 000 | |
2514 | Beräknad särskild löneskatt på pensionskostnader | 14 556 | |
2518 | Betald F-skatt | 125 000 | |
1630 | Avräkning för skatter och avgifter (skattekonto) | 9 956 |
Gör din årsredovisning, oavsett var din bokföring finns.
Du betalar först när du vill lämna in.
Här kan du hitta relaterade artiklar inom samma kategori.