I samband med bokslut ska man räkna ut hur mycket skatt bolaget ska betala på sin vinst. Lär dig om hur du gör skatteberäkning i ditt aktiebolag, skattemässiga justeringar, vad ett skattemässigt resultat är och mycket mer.
Efter slutet på varje räkenskapsår ska alla bolag göra ett bokslut. Som del i bokslutet ingår att räkna ut hur mycket skatt bolaget ska betala på årets resultat. Det resultat som man blir beskattad för kallar man "skattemässigt resultat".
Det skattemässiga resultatet utgår från det "bokföringsmässiga resultatet", som är skillnaden mellan intäkter och kostnader under året. Dock justerar man ofta det resultat för att komma fram till det skattemässiga resultatet. Dessa justeringarna kallar man för "skattemässiga justeringar".
Skattemässigt resultat beräknar man enligt följande: |
---|
Årets resultat före bokslutsdispositioner |
-/+ Bokslutsdispositioner |
+ Schablonintäkt på periodiseringsfonder |
+ Ej avdragsgilla kostnader |
- Ej skattepliktiga intäkter |
- Outnyttjat underskott från tidigare år |
Det skattemässiga resultatet avrundar man sedan nedåt till närmaste tiotal för att ge den "beskattningsbara inkomsten". Den beskattningsbara inkomsten multiplicerar man till sist med aktuell skattesats för bolagsskatt (f.n. 20,6% *). Resultatet är årets skatt.
Skatteberäkningen utgår i grunden från resultatet före bokslutsdispositioner, vilket motsvarar rubriken "Resultat efter finansiella poster" i resultaträkningen. Detta är summan av alla poster i årsredovisningen före rubriken "Bokslutsdispositioner". Använder man BAS-kontoplanen är det summan av alla resultatkonton 3000-8799.
Bokslutsdispositioner är åtgärder som företaget kan göra för att förändra det skattemässiga resultatet. Syftet med dispositionerna är normalt att sänka sin beskattning eller skjuta upp beskattning till ett senare tillfälle, men beskattningen kan även öka.
Den vanligaste bokslutsdispositionen är avsättning till periodiseringsfond, där man kan avsätta en del av det skattemässiga resultatet i upp till 6 år. För juridiska personer får man göra avsättning upp till 25% av resultatet. Senast efter 6 år måste man återföra avsättningen till beskattning. Läs mer om periodiseringsfonder.
En annan vanlig form av bokslutsdisposition är koncernbidrag. Med koncernbidrag kan man flytta ett överskott i ett bolag till ett annat bolag inom samma koncern. Om det mottagande bolaget har gjort en förlust så kan man kvitta vinst mot förlust och sänka den totala beskattningen.
Om företaget vid årets ingång har avsättningar i periodiseringsfonder så tar man ut en schablonintäkt från dessa fonder upp till beskattning. Det totala värdet av alla avsättningar som fanns vid årets ingång multiplicerar man med en procentsats* som varierar från år till år. Resultatet av detta lägger man på det skattemässiga resultatet. Notera dock att man inte bokför schablonintäkten som en faktisk intäkt, utan den påverkar endast det skattemässiga resultatet.
* För räkenskapsår som börjar 2019-01-01 eller senare är procentsatsen man ska multiplicera med 100% av den statslåneränta som gällde vid utgången av november året innan det kalenderår då räkenskapsåret tar slut. Gällande tidigare räkenskapsår är det 72% av motsvarande statslåneränta.
För räkenskapsår som tar slut under 2024 är procentsatsen 2,62%. För räkenskapsår som tar slut under 2025 är procentsatsen 1,96%.
Ej avdragsgilla kostnader är sådana kostnader som man har bokfört men som inte ska sänka det skattemässiga resultatet. Exempel är representation över vissa gränsbelopp, vissa sjuk- och hälsovårdskostnader, sjukvårdsförsäkringar samt kostnadsränta på skattekontot. Dessa kostnader är bokförda och har därmed sänkt företagets resultat. Därför måste motsvarande belopp läggas till det skattemässiga resultatet, för att ta upp hela beloppet till beskattning.
I BAS-kontoplanen är ett antal konton markerade som ej avdragsgilla kostnader. Bokför man ej avdragsgilla kostnader på avsedda konton så kan ett skatteberäkningsprogram automatiskt justera resultatet med dessa kostnader. Exempel på sådana konton är 6072 "Representation, ej avdragsgill", 7622 "Sjuk- och hälsovård, ej avdragsgill" och 6992 "Övriga externa kostnader, ej avdragsgill".
Vissa typer av intäkter är inte skattepliktiga. Det vanligaste exemplet är intäktsränta på skattekontot. Om intäkten är bokförd har den påverkat resultatet. Därför måste man dra motsvarande belopp från det skattemässiga resultatet för att undvika att skatt dras på beloppet.
Om företaget har gjort en förlust under ett tidigare räkenskapsår så får det underskottet föras vidare till efterföljande år för att kunna bli kvittat mot en framtida vinst. Har företaget gjort en vinst (överskott) för det aktuella beskattningsåret, men har en tidigare förlust (underskott), så drar man ifrån underskottet från det skattemässiga resultatet. Blir totalsumman ett negativt belopp så kan detta kvarvarande underskott blir överfört till nästa räkenskapsår.
OBS! För att kunna föra vidare underskott till kommande beskattningar så krävs det att underskottet har blivit redovisat i inkomstdeklarationen. Detta gäller även om man gör en förlust flera år i rad. Då ska man varje år räkna samman underskottet från tidigare år med resultatet för aktuellt år och föra vidare summan.
Är du är osäker på om du har utnyttjat att föra vidare underskott så rekommenderar vi att kolla upp det. Det är din rättighet och det kommer att sänka din skatt när du väl gör vinst. Skulle du behöva korrigera något så bör du kontakta Skatteverket.
Bolaget Exempelbolaget AB ska göra bokslut för räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31.
Givet ovanstående förutsättningar räknar man ut bolagsskatten enligt följande:
Schablonränta på periodiseringsfonder |
---|
50 000 kr | Total avsättning till periodiseringsfond vid räkenskapsårets början |
* 2,62% | Räntesats för 2024 |
1 310 kr | Detta belopp ska tas upp till beskattning |
Ej avdragsgilla kostnader |
---|
1 740 kr | Ej avdragsgill representation |
+ 5 320 kr | Sjukvårdsförsäkring, ej avdragsgill del |
7 060 kr | Detta belopp ska återföras till beskattning |
Skattemässigt resultat och beskattningsbar inkomst |
---|
Komponent | Belopp | Kommentar |
Resultat före bokslutsdispositioner | 85 438 kr | Summan av resultatkonton 3000-8799 |
Schablonintäkt från periodiseringsfond | 1 310 kr | Enligt beräkning ovan |
Ej avdragsgilla kostnader | 7 060 kr | Enligt beräkning ovan |
Ej skattepliktiga intäkter | -96 kr | Intäktsränta på skattekontot |
Delsumma | 93 712 kr | Detta är det skattemässiga resultatet före avsättning till periodiseringsfond |
Avsättning till periodiseringsfond | -20 000 kr | Eget beslut, dock max 23 343 kr (25% av beloppet på raden ovan) |
Summa | 73 712 kr | Detta är det skattemässiga resultatet |
Avrundat nedåt | 73 710 kr | Beskattningsbar inkomst |
Skatt på årets resultat |
---|
73 710 kr | Beskattningsbar inkomst |
* 20,6% | Skattesats * |
15 184 kr | Detta är den skatt som ska betalas |
* Bolagsskatten förändras
Bolagsskatten är en skatt som förändras då och då. Följande skattesatser gäller:
När skatteberäkningen är klar ska skatten bli bokförd, och därefter årets resultat. I vår artikel Hur bokför man skatt och årets resultat? kan du läsa mer detta.
Med hjälp av Årsredovisning Online kan du enkelt skapa en årsredovisning för ditt aktiebolag själv, och skatten räknas ut automatiskt. Tjänsten leder dig igenom hela processen, från registrering av företagsuppgifter till utskrift av färdig årsredovisning och fastställelseintyg.
Dessutom ingår:
Skapa gärna ett konto. Det kostar inget att testa och du förbinder dig inte till något.
Här kan du hitta relaterade artiklar inom samma kategori.